امروز : شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

۶ عادت افراد خلاق

 ۱- زود از خواب بیدار شدن

Young Man Waking Up In Morning And Stretching On Bed

 

سحرخیزان عمده جمعیت خلاقان را تشکیل می دهند. بنجامین فرانکلین، هاوارد شولتز و ارنست همینگوی همگی سحرخیزان موفقی بودند که البته دلیل سحرخیزی برای هر کدام متفاوت بود. فرانکلین به این دلیل زود از خواب بیدار می شد تا برنامه روزانه خود را تنظیم کند در حالی که شولتز برای ارسال ایمیل های روحیه دهنده به کارکنانش زنگ تلفن همراه خود را در ساعات ابتدایی روز تنظیم می کند.

 

ترفند هر روز صبح زود از خواب بیدار شدن به این شرط است که از چرت های وسط روز بپرهیزید و روزانه این کار را انجام دهید، مهم نیست چقدر خسته هستید. کم کم، ساعتی که به رخت خواب می روید از ساعت ۳ شب به ۱۰ شب می رسد و از طرفی دیگر بهترین ساعات روز برای کار، تفکر و ایجاد خلاقیت را حفظ می کنید. چند روز ابتدایی بسیار سخت و خسته کننده است اما پیش از اینکه خودتان متوجه شوید، این چند روز می گذرد و تبدیل به یکی از سحرخیزان می شوید .

 


۲- تمرین مداوم

man lifting weights

 

ورزش کردن منجر به ایجاد خلاقیت می شود . حس خوب فیزیکی، شما را در موقعیت فکری مناسبی قرار می دهد. در تحقیق استنفورد، ۹۰ درصد افرادی که ورزش می کردند، خلاق تر بودند .

بنابراین عجیب نیست که افراد موفق، ورزش و تمرین را در برنامه هر روز خود می گنجانند . بتهوون و چایکوفسکی، از موسیقی دانان شهیر جهان پیاده روی هر روزه خود را فراموش نمی کردند.


۳- برنامه ریزی

۲۹f98bbf-47d2-45c8-840e-2be65f36be25

 

برخی می گویند برای اینکه خلاق باشید باید زندگی بدون برنامه ای داشت و هر کاری را انجام داد اما زندگی افراد موفق چیز دیگری می گوید. در حقیقت، این افراد برنامه روزانه خود را با دقت بسیاری تنظیم می کنند. ویلیام جیمز، روانشناس آمریکایی می گوید ما تنها زمانی می توانیم ذهن مان را برای افکار و اعمال پیشرفته آماده کنیم که برنامه ریزی متقنی داشته باشیم.


۴- کار روزانه

 

خلاقیت زمانی شکوفا می شود که برای خودتان خلق کنید، نه برای دیگران. ایجاد خلاقیت، زمانی که معاش شما تحت تاثیر آن قرار دارد بسیار مشکل می شود. شاید به همین دلیل است که بسیاری از افراد موفق، به ساعات کاری در طول روز پایبند بودند و هستند. بسیاری از آن ها، از جمله استفن کینگ که معلم مدرسه بود، موفقیت های شان را زمانی به دست آوردند که هنوز بین ساعات ۹ صبح تا ۵ ظهر کار می کردند.

 

کار روزانه سبب می شود تا از لحاظ امنیت مالی خیال تان راحت باشد و از آن پس به فکر کارهای خودتان باشید. لیست کسانی که از این ترفند برای موفق شدن استفاده کردند بسیار طویل است. برای مثال Jacob Arabo زمانی که در یک مغازه جواهر فروشی کار می کرد، شروع به طراحی های خاص خود نیز کرد. یا فیلیپ گلس که حالا موزیسین موفقی است، قبلا لوله کش بوده. بنابراین کاری که برای تامین معاش می کنید، جلوی خلاقیت شما را نمی گیرد، بلکه ذهن شما را آزاد تر نیز می کند.


۵- کار کردن در هر زمان و هر مکان را بیاموزید

wevery

 

عمده افراد عادی فقط در یک مکان کار می کنند و معتقدند که نمی توان همزمان چندین کار را در مکان های مختلف به ثمر رساند. در یک مکان ماندن واقعا خوب نیست، تحقیقات نشان می دهد که عوض کردن محیط کار می تواند به بهره وری بیشتر منجر شود .

 

اگر منتظرید تا زمان درست و حال خوش فرا برسد، آن زمان هیچ وقت نخواهد آمد. استیو جابز، اپل را در گاراژ خانه پدری خود راه انداخت و جی کی رولینگ، ایده اولین کتاب هری پاتر را درون قطار و روی یک تکه دستمال کاغذی نوشت. وقتی که تفکر خلاقانه ای دارید، صبر نکنید، هر چه زودتر آن را اجرا کنید. یادداشت و حفظ بارقه های ایده ای که به ذهن تان رسیده می تواند آغازگر اتفاقی بزرگ باشد.


۶- هیچ وقت کارهای تان را به تعویق نیاندازید

Businessmen and Clock

 

مادامیکه قلب تان می تپد، شما قدرت این را دارید که ایده های جدید بدهید و اجرای شان کنید. شاید همه شان ایده های بزرگی نباشند، اما بزرگ ترین دشمن خلاقیت، عدم فعالیت و سستی است. اگر تکلیفی برای هفته آینده داشته باشید آیا آن را به شب آخر موکول می کنید یا زودتر انجامش می دهید؟ باور داشته باشید که ویرایش و اصلاح تکلیف انجام شده امکان پذیر است، اما کاغذ سفید را نمی توان ویرایش کرد. همیشه فرصت برای اصلاح وجود دارد، فقط کافی است آن را پیاده کنید و روی آن پیشرفت حاصل شود .

 

 

یکی از راه های خلاق ماندن، حرکت رو به جلو است. حتی اگر شروع بسیار بدی داشته باشید، با پیشرفت در کار می توانید اصلاح شان کنید. اما اگر کاری انجام ندهید، چون هنوز ایده به بلوغ رسیده ای ندارید، مطمئن باشید هیچ گاه ایده تان را پیاده نخواهید کرد.

 

 

♥ عاشق یادگیری باشید ♥

LoveLearning.ir 

 

 

 

لینک کوتاه :http://lovelearning.ir/?p=1304

Scroll Up